تماس با دانشگاه : 14-33660011-031    فاکس : 33660088-031
۱۶:۴۱ سه شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
Language : FA |
خانه / موفقيت دانشگاه در رسانه ملي / توسط محققان دانشگاه آزاد؛ نانو پوشش‌های آب‌گریز و خود تمیزشونده تولید شد

توسط محققان دانشگاه آزاد؛ نانو پوشش‌های آب‌گریز و خود تمیزشونده تولید شد

برای نخستین بار در کشور، محققان دانشگاه آزاد اسلامی نانو پوشش‌های آب‌گریز و خود تمیزشونده را تولید کردند.

با افزایش جمعیت و توسعه‌ عمودی شهرها، رغبت مردم و مسئولان بخش ساختمان به سمت بلندمرتبه‌سازی بیشتر شده است. نمای ساختمان‌ها از اجزای اصلی منظر شهری محسوب می‌شود و زیبایی آن در حفظ و ایجاد نشاط روحی شهروندان تاثیر زیادی دارد. آلودگی‌های مختلف از جمله آلودگی ناشی از دود وسائل نقلیه و کارخانجات باعث کثیفی نمای ساختمان‌ها می‌شود و پس از گذشت چندین سال موجب تیره شدن نمای ساختمان‌ها که معمولاً از آجر، سنگ یا بتن است خواهد شد؛ بنابراین استفاده از پوشش‌هایی بر روی سطح نمای ساختمان به‌خصوص ساختمان‌های بلندمرتبه ‌که بتواند از کثیفی و تیره‌شدن نما جلوگیری کند، امروزه بیش از پیش مورد توجه گرفته است. 

اکنون پوشش‌های مورد استفاده بر روی سطوح آجر، سنگ و بتن به دو دسته‌‌ «پوشش‌های آب‌گریز» و «پوشش‌های فوتوکاتالیست» تقسیم‌بندی می‌شوند که پوشش‌های آب‌گریز (Hydrophobic Coatings) با ایجاد یک غشای نفوذناپذیر بر روی سطح (آجر، سنگ و بتن) از ارتباط بین سطح و عامل آلوده‌کننده جلوگیری می‌کنند و بنابراین در صورت بارش باران این آلودگی از سطح شسته می‌شود و به پوشش‌های «آسان تمیزشونده» (Easy Self Cleaning Coating) موسوم هستند.

نوع دوم پوشش‌ها، پوشش‌های فوتوکاتالیست (Photocatalyst Coating) هستند که به کمک اشعه‌ UV خورشید علاوه بر واکنش شیمیایی با آلودگی‌های آلی (مثل دوده‌ خارج‌شده از اگزوز خودروها) که به واکنش فوتوکاتالیستی معروف است، آلودگی را از سطح نما محو می‌سازد و به‌نام «پوشش‌های خودتمیزشونده» (Self Cleaning Coating) معروفند.

پوشش‌های خود تمیزشونده نیز در صورتی می‌توانند به کمک اشعه‌ UV خورشید سطوح را تمیز کنند که آلودگی‌ها در داخل سطح نفوذ نکرده باشند؛ بنابراین پوشش‌های آب‌گریز و خود تمیزشونده به تنهایی نمی‌توانند از تیره و کثیف‌شدن نماها جلوگیری کنند.

 برای نخستین‌بار در کشور، پوششی مبتنی بر فناوری نانو در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر تولید شده که علاوه بر جلوگیری از نفوذ آلودگی به درون نمای ساختمان‌ها به کمک نور خورشید، آلودگی‌های محیطی را هم از سطح نما محو می‌کند.

بر این اساس، پژوهشگران واحد خمینی‌شهر با انجام تحقیقات تئوری و آزمایشگاهی در دو سال اخیر، پوششی مبتنی بر فناوری نانو تولید کرده‌اند که هر دو خاصیت آب‌گریزی و خود تمیزشوندگی را با هم دارد؛ به این معنی که علاوه بر اینکه از نفوذ آلودگی به درون نما جلوگیری می‌کند به کمک اشعه‌ UV خورشید با انجام واکنش فوتوکاتالیستی، آلودگی را از سطح نما محو می‌سازد.

مدیرگروه عمران واحد خمینی‌شهر و سرپرست این گروه تحقیقاتی در این‌باره گفت: اکنون محصولاتی که در بازار به عنوان پوشش خودتمیزشونده فروخته می‌شوند، همگی فقط آب‌گریز هستند و خاصیت فوتوکاتالیستی ندارند.

محمد رئیسی خاطرنشان کرد: محصول تولیدشده در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر هم از نفوذ آلودگی‌ها و عوامل مخرب به درون سطوح بتنی، آجری و سنگی جلوگیری می‌کند (خاصیت آبگریزی) و هم قادر است آلودگی‌های آلی را به کمک اشعه‌ UV خورشید تجزیه ‌کند. علاوه بر این، محصول تولیدی خاصیت ضد باکتری دارد و از رشد جلبک بر روی سطوح نمای ساختمان‌ها جلوگیری کرده و نمای آنها را برای سال‌های زیادی تمیز نگه می‌دارد.

رئیسی یادآور شد: بهای تمام‌شده اجرای این محصول بر روی نمای ساختمان‌ها در هر متر مربع یک‌صد هزار ریال برآورد شده که در مقایسه با نمونه خارجی آن که بسیار گران‌قیمت و اکنون کاربرد چندانی در کشورمان ندارد، مقرون به‌صرفه و به‌سادگی قابل انجام است.

همچنین ببینید

گشایش نمایشگاه طرح صنایع خلاق در خمینی شهر

نمایشگاه طرح صنایع خلاق با محوریت طراحی و دوخت لباس در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی …